SertifikalarımızISO 9001: 10002
OHSAS 180001
İletişim444 5 188

MAAŞ VE AVANS POLİTİKAMIZ

MAAŞ VE AVANS POLİTİKAMIZ

CD Grup Ücret Yönetim Sistemi: iş kademeleri, ücret politikası ve performans parametrelerinden oluşuyor. Amaç, adil ve rekabetçi ücret politikaları ve yüksek performans standartları ile başarıyı ödüllendirmek ve sürdürülebilir kılmak.

Ücret yönetim sistemine temel oluşturan iş kademeleri, yapılan iş değerlendirmeleri neticesinde belirleniyor. Toplulukta unvan ve kişiden bağımsız, işin içeriğine dayalı iş değerlendirme sistemi uygulanıyor. İş değerlendirme sürecinde, tüm işlerin, kurum hedeflerine ulaşmasındaki katkısını ölçen ve sorumluluk seviyelerine göre sıralanmasını sağlayan uluslararası bir sistem kullanılıyor.

İş değerlendirmelerinin akabinde, kademeler bazında ücret politikaları belirleniyor. Topluluk genelinde ulusal ve uluslararası piyasa araştırmaları ilet ücret piyasaları yakından takip ediliyor; piyasa analizleri neticesinde rekabetçi ve adil bir ücret politikası uygulanıyor. Ücret politikaları şirketlerin mevcut ücret yapıları, piyasadaki konumları, rekabet ve ödeme güçlerine göre şirketler özelinde farklılaştırılıyor.

Genel itibariyle Toplulukta, objektif ve şeffaf yönetimle, eşit işe eşit ücret ödeme prensibi geçerli. Ayrıca yüksek performanslı çalışmalarımızı ayrıştırıp ödüllendirerek, onları motive edecek bir ücret sistemi kullanılıyor.

Şirketimizde isteyen personelimiz her ayın son günü muhasebe  departmanımıza avans dilekçesi verebilir ve uygun görülmesi ile beraber avans talebine ulaşmaktadır.

Şirketimiz İş Bankası – İstanbul Kadıköy Bahariye Şubesi aracılığında maaş ödemesini gerçekleştirmektedir.

Maaşlarımızın tamamı banka tarafından her ayın 15’inde düzenli olarak ödenmektedir.

Olası acil durumda personelimizin 7/24 operasyon departmanımızla iletişime geçerek avans talebinde bulunmaktadır.


Sarayardı Caddesi Cemhan Doğan İş Mer. No:100 - 16 Kadıköy İstanbul

444 5 188

cd@cdguvenlik.com.tr

2019 © CD Özel Güvenlik